A Milli Takımımızın, EURO 2020 H grubunda Fransa ile karşılaşacağı maç öncesi gerginlik tırmanmaya devam ediyor.

Son olarak ay-yıldızlı ekibimiz, Arnavutluk ile oynadığı maçın 90. dakikasında Cenk Tosun'un golüyle, galibiyeti yakalamıştı.

Golün hemen ardından futbolcularımız, Barış Pınarı Harekatı'ndaki Mehmetçiklere destek olmak için asker selamı vermişti. 

FRANSIZLARDAN ÇİRKİN KAMPANYA

Millilerimizin asker selamı vermesine tepki gösteren Fransız sosyal medya kullanıcıları, Twitter'dan başlattıkları kampanya ile iki ülke arasında oynanacak olan maçın iptal edilmesini istediler.

13 Ekim'de sosyal medya ağı Twitter'da başlatılan #AnnulationMatchFranceTurquie (Fransa-Türkiye maçı iptal edilsin) etiketi, kısa sürede ülke gündeminde ilk sıraya yükseldi.

MİLLETVEKİLLERİ DE DESTEK VERDİ

Başlatılan bu çirkin kampanyaya, Fransa Ulusal Meclisi Üyesi olan Jean-Christophe Lagarde ve Jean-Luc Mélenchon'un da destek vermesi dikkat çekti.

Fransız siyasetçi Jean-Christophe Lagarde, yaptığı paylaşımda, "Müttefikimiz Kürtlerin öldürüldüğü operasyonu asker selamı ile destekleyen futbolcuları ağırlamak istemiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Barış Pınarı Harekatı'ndan dolayı ikili ilişkileri gergin olan Fransa ve Türkiye, EURO 2020 Avrupa Elemeleri H Grubu'nda yer alıyor.

18 puana sahip lider Türkiye'nin ardından aynı puanla ikinci sırada bulunan Fransa, bu akşam Paris'te oynanacak maçı kazanması durumunda EURO 2020'ye katılmayı garantileyecek.

FRANSIZLAR MAÇIN İPTALİ İÇİN BAŞVURU YAPTI

"BU KARAR FRANSA'YI GÜÇSÜZ GÖSTERİR"

Fransız Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian'ın ise protesto amacıyla maça gelmeyeceğini açıkladı.

 UEFA'DAN AÇIKLAMA GELDİ