Sarı-lacivertli takımda 1 THY Avrupa Ligi, 3 Basketbol Süper Ligi, 2 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonlukları yaşayan Datome, İstanbul'daki yaşamı, Türkiye'ye ve Türkçeye bakışı, bir süre önce yayımlanan kitabı, yeni sezondaki hedefleri ve 2019 FIBA Dünya Kupası hakkında AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Türkiye'de yaşamaktan ve Fenerbahçe Beko'da oynamaktan dolayı mutlu olduğunu belirten 31 yaşındaki basketbolcu, "Dört yıldır burada yaşıyorum. Birçok Türk dostum var. Türkiye ve İstanbul ile bağ kurdum. Türkiye'de yaşananlara karşı fikirlerim var. Türkiye benim ikinci evim. Burada olmaktan dolayı mutluyum. İstanbul'da kendimi en huzurlu hissettiğim yer Moda. Sezon bittiğinde tekrar İstanbul'a gelmek için sabırsızlanıyorum. Türkiye'de kendimi evimde hissediyorum." ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesaplarında Türkçe mesajlar da paylaşan Luigi Datome, Türkçe öğrenip öğrenmediğinin sorulması üzerine, Türkçe konuşarak, "Çok deniyorum. Öğrenmek çok zor ama imkansız değil. Türkçemi her gün biraz daha geliştirmek istiyorum." cevabını verdi.

Datome, "Basketbolculuk kariyerini tamamlandığında İstanbul'da yaşamayı düşünür müsün?" sorusunu, "Bilmiyorum. Tabii ki her şeye açığım ancak belli olmaz." şeklinde yanıtladı.

"Takımın çekirdeği sağlam"

Luigi Datome, bu sezon iyi oyunculardan kurulu bir takımla mücadele edeceklerini ifade etti.

Hazırlık sürecinde sakat ve milli takımlarda bulunan oyuncuların yokluğu nedeniyle tam takım halinde çalışamadıklarını vurgulayan Datome, "Bu takımı çok seviyorum. Takımın çekirdeği sağlam. Ancak her zaman olduğu gibi çok çalışmamız gerekiyor. Takıma yeni oyuncular katıldı. Herkes onların ne kadar iyi isimler olduğunu biliyor. Birçok kez onlara karşı mücadele ettik. Berkay Candan'ın takıma katılmasından dolayı çok memnunum. Çok çalışkan ve takımın karakterine uygun bir oyuncu. Birlikte daha çok çalışarak başarılı olmayı hedefliyoruz."şeklinde görüş belirtti.

İtalyan oyuncu, THY Avrupa Ligi'nde bu sezon 18 takımın mücadele edeceğinin hatırlatılması üzerine ise, "Avrupa Ligi'nde her sezon çok zor. Ligin formatı çok iyi. Kağıt üzerinde çok iyi takımlar var. Ne olursa olsun sahaya çıkıp sonuna kadar mücadele etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

"Erken elenmemiz hayal kırıklığı oldu"

2019 FIBA Dünya Kupası'nda İtalya Milli Takımı'nın formasını giyen Datome, organizasyondan erken elenmelerinin hayal kırıklığı olduğunu kaydetti.

Dünya Kupası'nda oynamanın önemli bir tecrübe olduğunu dile getiren 31 yaşındaki basketbolcu, "Dünya Kupası'nda oynadığım için mutluyum. Takımdan büyük bir beklentimiz yoktu ama erken elenmemiz hayal kırıklığı oldu." ifadelerini kullandı.