Başarısının perde arkasındaki sırları, geride kalan yıldaki sevinçlerini, üzüntülerini, ekip çalışmasının önemini, hedeflerini dile getirdi.

Zaman zaman gündeme oturan biniş stiliyle ilgili de açıklamalarda bulunan Gökhan Kocakaya’ya soruları cevapladı. 

- 2019 yılında en çok birincilik alan jokeysiniz. Bunu bekliyor muydunuz?

- Sezona damga vuran isimlerin başında geliyorsunuz. Motivasyonunuzun sırrı neydi?

- Bineceğiniz atları tercih ederken ekibiniz mi, siz mi son sözü söylüyorsunuz? Nasıl neticeleniyor o süreç?

- Başarınızda rolü olan ekipte kimler var?

"ARAP ATLARINA BİNERKEN GÜCÜNÜZÜN ÜZERİNE ÇIKMALISINIZ"

- Biniş stiliniz ile de gündemdesiniz. Nedir bunun hikayesi?

- At sahiplerinin bu stile bakış açısı nasıl oldu?

"KISRAKLAR BENİ BU KEZ FENA YANILTTI"

- Zirvede tamamladığınız sezonda sizi en çok sevindiren ve üzen yarışlar hangileriydi?

- Bu sene “Keşke ben binseydim” dediğiniz bir at oldu mu?

- Hipodrom dışında Gökhan Kocakaya ne yapar?

"BÜYÜK İHTİMALLE FRANSA VE DUBAİ’YE GİDECEĞİM"

- Yeni yılda yurt dışında yeniden at binecek misiniz?

- Sosyal medya ile aranız nasıl?

- Hangi takımı tutuyorsunuz?

"ENYALİOS İLE KAYBETTiĞiM GAZi’NiN ÜZÜNTÜSÜNÜ UNUTAMAM"

2014 yılındaki Gazi Koşusu’nu asla unutamadığını ifade eden Gökhan Kocakaya, “Enyalios’a biniyorum. Son düzlüğe o kadar rahat çıktım ki önümde de bir boşluk oluştu. ‘Hadi’ dediğim an safkan atak yapmadı, tekrar denedim yine karşılık alamadım. 200’lerin orada bana yanıt verdi. Çok iyi geldik ama yarış bitti. Blaze To Win kazanırken biz Suzi Gold’un ardından üçüncü olduk. Kaybedeceğim aklımın ucundan geçmiyordu ama yol sıkıntısı yaşamadan, her şey çok iyi gitmişken de kaybedebiliyorsunuz bu tarz koşuları. O günün üzüntüsünü hala yaşıyorum” dedi.

"MİRAMİS'İN BENDEKİ YERİ ÇOK AYRI"

Kariyerinde kendisi için şu ana kadar en önemli atın Miramis olduğunu ifade eden Gökhan Kocakaya, “2008’de apranti olarak ilk kez Gazi Koşusu’nda at bindim. O günkü heyecanımı anlatamam. Bir yıl sonra jokey olarak çok iyi bir dönem yaşıyordum ve ‘Doğru atı bulursam Gazi Koşusu’nu kazanırım’ diyordum. Miramis ile o zamanlar yollarımız kesişti. Taylığından beri huyunu, suyunu çok iyi biliyordum. Bütünleşmiştik. Gazi şampiyonu olacak her özelliğe sahipti. İkimiz birbirimizi çok iyi çözdük. Müthiş soğukkanlı bir safkandı. Ne stres, ne panik. Bunların ikisini de onda asla göremezsiniz. 2009 Gazi Koşusu’nu çok kolay kazandık. Miramis’in bendeki yeri çok ama çok ayrıdır” dedi.

"İYİ DEĞİL EN İYİ OLMAK ZORUNDASIN"

2019 yılında belli bir süre cezaları nedeniyle at binemediğini söyleyen Gökhan Kocakaya, “255 birincilik çok daha fazla olabilirdi. Ben kariyerimde her zaman zirvedeki ilk 3 ya da dönem dönem ilk 5 jokey arasındaydım. Bu başarıyı bekliyordum. Her sene tecrübe olarak üstüne koyuyorsunuz. Performansınız da tecrübenizle orantılı artıyor. Stilinizi yeniliyor, daha farklı rakiplerinizi gözlemliyor, altınızdaki atı çok daha başka faktörlerle anlıyorsunuz. Yarış kazanmaktan çok iyi jokey olmak önemli. Her zaman da iyi değil, en iyi olmak zorundasın bu sahada” diye konuştu.

Sezonu zirvede tamamlayan Gökhan Kocakaya, TJK Asli Üyeleri’nden at sahibi ve yetiştirici Selman Taşbek ile çalışmasının başarısında önemli rol oynadığını söyledi. Gökhan Kocakaya, geçmiş yarışlarını zaman zaman seyrettiğini belirterek, “Bugün aynı yarışları tekrar o safkanlarla koşsak, asla kaybetmem. Çünkü hatalarımı çok net görüyorum. Jokeyin en büyük kazancı, tecrübesinin artması” ifadesini kullanırken, “Bundan sonra ya birinci olurum, ya birinci olurum. Zirveyi kolay kolay bırakmam. Veliefendi Hipodromu’nun her zaman beni çok etkiliyor ve motive ediyor. Yediğime, içtiğime, uyku saatlerime çok dikkat ediyorum. Bu da başarımda büyük bir faktör oluyor” diyerek sözlerini tamamladı.